15 marca 2017

,

Aranżacja małego balkonu #1

wiosna, balkon, diy, metamorfoza, zrób to sam, aranżacja, taras, mały balkon w bloku, pomysły na aranżację, kolory, spring, do it youself, zmiany, tanio, małe koszty, kwiaty, stolik, krzesełka, dekoracje, ikea, pepco, wiosenne kolory
Urządzić duży balkon przy dużym budżecie to żaden problem. Prawdziwym wyzwaniem jest urządzenie małego balkonu małym kosztem. A jeszcze większym wyzwaniem jest metamorfoza mikro balkonu za około 150zł, a właśnie takiego zadania planuję się podjąć. Pragnę stworzyć wyjątkowe miejsce, gdzie będzie można spędzić miło czas z kubkiem kawy i rozkoszować się zielenią i zapachem kwiatów. Taki mam plan, jednak wiem, że jego realizacja wcale nie będzie prosta.

Już od dłuższego czasu zabierałam się za urządzenie mojego balkonu, który przez lata mocno zaniedbany, jedynie latem nieco ożywa dzięki kwiatom w donicach. Poza tym, długo zastanawiałam się czy da się cokolwiek zrobić z powierzchnią 0,9m2??? Tak, mój balkon to mikro balkon o wymiarach 1,5m x 0,6m. Zobaczymy co da się z tym zrobić:)

Przed przystąpieniem do prac związanych z metamorfozą balkonu warto dokładnie zaplanować co chcemy zrobić, w jaki sposób i jakim nakładem finansowym. Myślę, że najistotniejsze punkty, z jakie musimy określić to:

1. Budżet. Musimy zadecydować jaką kwotę chcemy przeznaczyć na metamorfozę balkonu. Naturalnie, dysponując większym budżetem, mamy zdecydowanie więcej możliwości, np. możemy pokusić się o położenie drewnianej podłogi, zakup zestawu mebli wypoczynkowych itp. Jednak ja chcę przeznaczyć maksymalnie 150 zł na odświeżenie mojego balkonu i muszę się zmieścić w tej kwocie.

2. Sposób zagospodarowania balkonu. Zanim zdecydujemy się na zakup stolika z krzesełkami, warto zastanowić się czy jest to nam faktycznie potrzebne. Czy często będziemy z nich korzystać, czy niepotrzebnie zagracą nam balkon. Na dużym balkonie nie stanowiłoby to żadnego problemu, jednak przy niewielkich wymiarach, gdzie każdy centymetr się liczy, trzeba dobrze przemyśleć, jak zaaranżować tak małą przestrzeń. Ja rozważam malutki, rozkładany stolik i jakieś miejsce do siedzenia, może jedno krzesełko albo siedzisko z palet lub skrzynki i poduchy?


3. Rośliny. Nawet malutki balkon warto zagospodarować zielenią. Własne zioła czy warzywa z pewnością urozmaicą nasze potrawy, a satysfakcja z wyhodowania czegoś samodzielnie - bezcenna. Mimo niewielkiej przestrzeni, na moim balkonie będą zarówno kwiaty, jak i zioła i może jakieś pomidorki koktajlowe lub truskawki. Przy wyborze roślin należy uwzględnić warunki jakie panują na balkonie. Mój balkon wychodzi na zachód, dlatego muszę wybrać takie rośliny, które lubią dużo słońca, zwłaszcza pod wieczór (np. pelargonia, petunia, lawenda, dzwonki, lobelia).

 1,2
4. Dekoracje. Niepowtarzalny klimat mogą nadać lampki, doniczki, latarenki, świeczki, kolorowa konewka, poduchy, dywanik czy koc. Warto zastanowić się przed zakupem poszczególnych elementów, tak aby stanowiły fajną i spójną całość.

5. Kolory. Poprzez dodatki, dekoracje, doniczki w ciekawych kolorach możemy uzyskać wspaniały efekt. Paleta możliwości jest ogromna i wszystko zależy od naszych upodobań. Styl marynistyczny, pastele, żywe kolory, czego dusza zapragnie. Ja się jeszcze nie zdecydowałam, chociaż intensywnie myślę nad fuksją i miętą...3 komentarze:

  1. Violka Czernik19 marca 2017 21:13

    Koniecznie pochwal się swoim dziełem:) ja mam dość spory balkon co paradoksalnie też sprawia problem w urządzeniu:/

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetny wpis, trochę się dowiedziałam, a do tego cudowne aranżacje.

    OdpowiedzUsuń