22 marca 2017

,

Aranżacja małego balkonu #2

Kontynuujemy temat aranżacji małego balkonu (wcześniejszy wpis możecie zobaczyć tutaj). Jak już pisałam, postanowiłam się podjąć urządzenia mojego malutkiego balkonu w bloku. Mimo, że jest on wyjątkowo mały (60cm x 150cm), planuję tak go zagospodarować, aby można było na nim posiedzieć, napić się kawy, poczytać książkę i zrelaksować się.

Balkon traktuję jako przedłużenie mojego mieszkania, dlatego chciałabym, aby nie tylko był estetyczny, ale także funkcjonalny. Konieczne jest zatem jego sprytne zagospodarowanie, aby nie zagracić, a zyskać dodatkową przestrzeń do relaksu. Bardzo ważna jest przemyślana organizacja, ponieważ liczy się tutaj każdy centymetr!

Dlatego w tym wpisie chciałabym podzielić się z Wami pomysłami na aranżację mojego balkonu wraz z  inspirującymi zdjęciami znalezionymi w sieci. Muszę przyznać, że zdjęcia napawają optymizmem i nadzieją! Wydaje mi się, że nawet na tak niewielkiej powierzchni (0,9m2) można stworzyć coś naprawdę fajnego. Co najważniejsze, można to osiągnąć niewielkim kosztem. Zresztą, sami się przekonajcie:)


ARANŻACJA MAŁEGO BALKONU KROK PO KROKU
1. Podłoga
Mój balkon nie jest wyłożony żadnymi płytkami, jest na nim po prostu ohydny beton. Długo myślałam co z tym zrobić, żeby mocno się nie wykosztować, a jednocześnie żeby wyglądało to estetycznie. Wybór padł na sztuczną trawę. Chyba jest to jedna z tańszych możliwości i, z tego co wiem, dość wygodna i praktyczna. Wszystko okaże się w praktyce, ale prawdopodobnie sztuczna trawa jest łatwa w utrzymaniu (wystarczy ją odkurzyć). Taką trawę można kupić na Allegro, ale też w sklepach typu Praktiker, Obi, Leroy Merlin, a od 27.03 także w Lidlu.
Na Allegro koszt sztucznej trawy zaczyna się już od 14 zł za 1m2.
 1, 2, 3, 4
2. Osłona balkonu
Kolejną kwestią jest osłona balkonu. Mieszkam na pierwszym piętrze i czuję się mało komfortowo, kiedy wychodzę na balkon. Latem, kiedy drzewa pokryte są liśćmi nie jest najgorzej, ale i tak wydaje mi się, że wszyscy na mnie patrzą. Zatem ogrodzenie jest priorytetem. Długo zastanawialiśmy się nad optymalnym rozwiązaniem ze względu na naszego psa, który uwielbia obserwować świat na balkonie. Ostatecznie chęć uzyskania odrobiny intymności wygrała, tak więc (myśląc oczywiście o najtańszych rozwiązaniach) zdecydujemy się się na matę trzcinową lub bambusową.
Na Allegro ceny maty bambusowej (o wymiarach 1m x 3m) zaczynają się od około 30 zł.
1, 2, 3, 4
3. Meble balkonowe
Mimo, że bardzo podobają mi się małe stoliki i krzesełka na balkonie, to jednak raczej nie zdecyduję się na takie rozwiązanie. Mimo niewielkich rozmiarów takiego zestawu, na moim balkonie zająłby jakieś 95% miejsca.
1, 2, 3, 4
Właśnie dlatego bardziej skłaniam się ku innemu rozwiązaniu, które wydaje mi się bardziej praktyczne na tak małym balkonie. Myślę o rozkładanym mikostoliku zawieszanym na balustradzie, wielkości około 35cm x 25cm. Wielkość wystarczająca, aby postawić kubek i talerzyk ze smakołykami:) Liczę, że uda nam się zrobić taki stolik z materiałów, które mamy w domu. Konieczne natomiast będzie dokupienie zawiasów i haków, aby móc powiesić stolik na balustradzie. Podejrzewam, że koszt będzie raczej niewielki.
1, 2, 3, 4
Co do miejsca do siedzenia, najbardziej podoba mi się opcja (pod względem wygody i ceny) siedziska z półpalet. Oczywiście na moim balkonie wchodzi w grę wyłącznie wersja mini takiego siedzenia (wymiary 60 cm x 40cm). Jest to niestandardowy wymiar półpalety, dlatego zdecydujemy się na zakup palety na zamówienie. W przypadku takiego rozwiązania, konieczne są także jakieś poduchy do siedzenia i oparcia. Myślę, że to akurat wykonam własnym nakładem pracy z dostępnych w domu materiałów.
Cena za jedną półpaletę na wymiar to 15zł. My potrzebujemy dwóch, tak więc za 30zł otrzymamy siedzisko na wymiar:)
1, 2, 3, 4
4. Kwietnik
Najwięcej kwiatów posadzę do zamontowanych na balustradzie donic, co jest raczej oczywistym rozwiązaniem przy tak małym balkonie. Aby zyskać jeszcze więcej zielonej przestrzeni, planuję przymocować do ściany wieszak na kwiaty (od 27.03 mają być w Lidlu!). Myślę także nad stworzeniem kwietnika z palet, który zapewni mi dodatkowe miejsce na kwiaty i zioła. 
Koszt półpalety o wymiarach 60 cm x 80 cm to 8 zł.
1, 2, 3, 4,
5. Dodatki
Mówiąc o dodatkach mam na myśli różnego rodzaju dekoracje, które nadadzą fajny klimat mojemu nowemu balkonowi. Zbyt dużo dodatków może sprawić, że balkon będzie wyglądał na zagracony. Ja ograniczę się do kolorowych poduszek, doniczek i delikatnego oświetlenia w postaci latarenki, lampionów ze słoików, kilku świeczek. Myślę, że to wystarczy, aby stworzyć fajną aranżację, która uprzyjemni spędzanie wolnego czasu na balkonie. Już się nie mogę doczekać, kiedy wprowadzę w życie te wszystkie zmiany:)
1, 2, 3 ,4 

2 komentarze:

  1. Za całej tej aranżacji najbardziej podoba mi się paleta jako siedzisko lub kwietnik. Genialne zastosowanie. Pochwal się efektami:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Pięknie, a te metalowe , zdobione balustrady to prawdziwe cudo.

    OdpowiedzUsuń