13 czerwca 2017

Czy warto kupować na Aliexpress?

Coraz więcej się mówi o zakupach na Aliexpress. Nie wszyscy jednak wiedzą co to jest i jak się z tego korzysta. Dzisiejszy wpis to krótki poradnik na temat zakupów na Aliexpress, z którego dowiecie się czemu na Aliexpress jest tak tanio, czy zakupy na Aliexpress są bezpieczne, jak dokonywać płatności ile należy czekać na przesyłkę.

CO TO JEST ALIEXPRESS?
Wielu z Was z pewnością słyszało o Aliexpress. Dla mniej wtajemniczonych powiem, że Aliexpress to takie chińskie Allegro. Jest to serwis umożliwiający kupowanie bezpośrednio od chińskich sprzedawców. Na Aliexpress kupimy dosłownie wszystko (ciuchy, buty, zabawki, gadżety do domu, naczynia, sprzęt RTV itp.)

CZEMU NA ALIEXPRESS JEST TAK TANIO?
Dziwić mogą niskie ceny i może niektórzy dopatrują się tu jakiegoś podstępu. Nic z tych rzeczy! Dzięki temu, że kontaktujemy się bezpośrednio ze sprzedawcą, omijamy cały szereg pośredników importujących towary do Polski. W ten sposób ograniczamy dodatkowe koszty, jakie zawsze są naliczane przy sprowadzaniu towarów.

CZY WARTO KUPOWAĆ NA ALIEXPRESS?
Na pytanie czy warto kupować na Aliexpress odpowiem bazując na moich doświadczeniach związanych z pierwszymi zakupami. Powiem szczerze, że na początku miałam duże obawy czy kupować na Aliexpress czy nie. Jednak cena była wyjątkowo kusząca, dlatego się zdecydowałam. Pierwszy przedmiot zamówiłam 22 sierpnia 2016 roku. Było to szkiełko na ekran smartfona. W tamtym czasie takie szkła w sklepach kosztowały nawet 30 zł. lub więcej. Na Aliexpress kosztowało $ 1.76, a przesyłka za darmo. Zastanawiałam się, gdzie jest haczyk? Szacowany czas dostawy to 30-52 dni. Trochę długo, ale trudno. Zamówiłam. Nieraz się zastanawiałam czy dostanę moją przesyłkę czy nie. I jak jej nie dostanę, to co zrobię. Nie był to duży wydatek, to prawda, ale bałam się, że może będą pobierać z mojej karty dodatkowe opłaty. Nic takiego się nie stało. Po pewnym czasie już zapomniałam o moim zamówieniu, aż w połowie października otrzymałam przesyłkę. Towar zgodny z opisem, pasował idealnie na telefon. Do niczego nie mogłam się przyczepić. I tak to się u mnie zaczęło:) Tak więc uważam, że zdecydowanie warto kupować na Aliexpress!

JAK KUPOWAĆ NA ALIEXPRESS?
Aby móc robić zakupy na Aliexpress konieczne jest założenie konta na https://pl.aliexpress.com/. Postępujemy, według zaleceń. Po zakończonej rejestracji możemy zamawiać:) Przed wciśnięciem przycisku "Kup teraz" warto sprawdzić ogólną ocenę wystawioną sprzedawcy i opinie na jego temat.
Warto spojrzeć także na opinie na temat produktu oraz liczę zamówień. Wysokie wartości mogą świadczyć o popularności produktu. Użytkownicy Aliexpress zamieszczają także w komentarzach zdjęcia otrzymanych produktów, więc można zobaczyć jak towar wygląda w rzeczywistości.

CZY ZAKUPY NA ALIEXPRESS SĄ BEZPIECZNE?
To co wyróżnia Aliexpress to fakt, że sprzedawca otrzymuje pieniądze za przedmiot dopiero wtedy, kiedy my potwierdzimy, że otrzymaliśmy już ten przedmiot. Więc możemy być raczej spokojni, że nikt nas nie oszuka. Jeżeli towar nie dotrze do nas na czas lub nie spełnia naszych oczekiwań (uszkodzony, inny niż na zdjęciach) możemy to zgłosić za pomocą opcji "Otworzyć spór".

Za każdym razem, kiedy przychodził do mnie towar, który nie satysfakcjonował mnie, bo np. serwetki papierowe były lekko wygniecione, albo na talerzyku papierowym była plama, albo przesyłka nie przyszła na czas (jak się później okazało przyszła z 2-tygodniowym opóźnieniem), otwierałam spór. Po otwarciu sporu wnosiłam o częściowy lub całkowity (w przypadku niedostarczenia na czas przesyłki) zwrot poniesionych kosztów. Jak dotąd, w przeciągu kilku dni roboczych otrzymywałam zwrot na konto.

JAK PŁACIĆ NA ALIEXPRESS?
Nie trzeba mieć jakiegokolwiek konta walutowego. Wystarczy zwykłe konto bankowe. Początkowo za swoje zakupy płaciłam kartą VISA podając dane mojej karty. Jednak z czasem zaczęłam korzystać z usługi Przelewy24, która jest dużo wygodniejsza, szybsza i moim zdaniem bezpieczniejsza. Poza tym, automatycznie dolary przeliczane są na złotówki po kursie z danego dnia. Płacąc, od razu wiemy, ile zostanie pobrane z naszego konta:)
 Pozostaje tylko wybrać nasz bank, zalogować się i uregulować należność.

ILE CZEKA SIĘ NA PRZESYŁKĘ?
W zależności od aukcji, przewidywany czas dostawy może się nieco różnić. Jednak wybierając bezpłatną opcję dostawy musimy się liczyć, że na przesyłkę będziemy musieli poczekać w granicach 30-50 dni. Zdarza się oczywiście, że towar dociera szybciej. Kilka razy udało mi się otrzymać moją przesyłkę już po dwóch tygodniach od dnia zakupu. Innym razem musiałam czekać na nią ponad 3 miesiące.

DLACZEGO WARTO KUPOWAĆ NA ALIEXPRESS?
Skoro już wiemy, że warto kupować na Aliexpress, to odpowiedzmy sobie na pytanie "dlaczego"?
Przede wszystkim dlatego, że zakupy na Aliexpress są bezpieczne. Bezpieczniejsze niż na Allegro! Co więcej możemy zamawiać towary w bardzo okazyjnych cenach nie płacąc za przesyłkę. Bajka? I tak i nie. Zdarzają się produkty bardzo niskiej jakości, jak to bywa w przypadku typowej chińszczyzny, jednak można tam znaleźć prawdziwe perełki za grosze

W kolejnym poście pokażę Wam co do tej pory zamówiłam na Aliexpress, tymczasem Wy się podzielcie tym, co kupujecie na Aliexpress. Znaliście już wcześniej Aliexpress? Co myślicie o robieniu tam zakupów? Jakie macie doświadczenia?

0 komentarze:

Prześlij komentarz