23 lipca 2017

,

Marie Kondo "Magia sprzątania" - czyli jak zmienić swoje życie sprzątając

Lubicie mieć porządek w domu? Ja bardzo, tylko niestety nie jestem w stanie go utrzymać na dłużej. Szukając antidotum na moje bałaganiarstwo, trafiłam na książkę pt. "Magia sprzątania" autorstwa Marie Kondo. Po przeczytaniu opisu, uwierzyłam, że i mnie uda mi się wprowadzić takie zmiany, które pomogą w utrzymaniu porządku, a dzięki temu osiągnę radość i spełnienie.

"MAGIA SPRZĄTANIA" MARIE KONDO
Autorka przekonuje, że "(...)kiedy skończysz sprzątać moją metodą, twoje życie zmieni się radykalnie. Doświadczywszy tego, co to znaczy mieć wysprzątany dom, poczujesz, jak twoje życie nabiera blasku. Nie wrócisz do bałaganu. To właśnie nazywam magią sprzątania, porządkowania. Jej efekty są zdumiewające. Nie tylko już nigdy nie będziesz bałaganić, ale i zaczniesz nowe życie. To jest magia, którą pragnę podzielić się z jak największą liczbą ludzi." Brzmi przekonująco, prawda?

MARIE KONDO - NA CZYM POLEGA JEJ FENOMEN?
Zacznijmy jednak od tego, kim jest Marie Kondo? To 32-letnia Japonka, która dzięki swojej książce "Magia sprzątania" w 2015 roku trafiła na listę stu najbardziej wpływowych osób na świecie tygodnika „Time”, a także stu najbardziej kreatywnych biznesmenów miesięcznika „Fast Company". Skoro znalazła się w tych zestawieniach, to musi być chyba coś na rzeczy. Zastanowiło mnie to, dlaczego spośród setek, a może i tysięcy poradników na temat sprzątania, świat docenił akurat Marie Kondo? Postanowiłam się przekonać.

SPRZĄTANIE ZA POMOCĄ KONMARI A WPŁYW NA ŻYCIE
Marie Kondo prezentuje w książce autorską metodę KonMari na uporządkowanie przestrzeni w domu, a tym samym w życiu. Autorka uważa, że uporanie się z bałaganem wpływa na nasz sposób myślenia i podejście do życia. Uporządkowanie domu wpływa pozytywnie na wszystkie sfery życia, w tym także na pracę czy rodzinę. Podaje przykłady osób, których życie się odmieniło po wprowadzeniu  porządku w najbliższym otoczeniu za pomocą metody KonMari. Jedni zmienili rzucili pracę i założyli własną działalność, o jakiej marzyli od dziecka, inni odkryli co jest naprawdę w życiu ważne i zdecydowali się na rozwód, a jeszcze innym udało się wreszcie schudnąć. Tylko jaki to ma związek ze sprzątaniem? Marie nazywa to właśnie magią sprzątania. Uważa, że kiedy porządkujemy swój dom, porządkujemy jednocześnie swoje sprawy, jak również swoją przeszłość.

WPŁYW NIEŁADU NA STYL ŻYCIA
Marie twierdzi, że "bałaganiarstwo (...) to nagromadzenie błędnych przekonań o sprzątaniu, takich jak: „najlepiej zająć się na raz jednym pokojem” albo „lepiej sprzątać co dzień po trochu”, lub też „sposób przechowywania zależy od przemieszczania się po domu”. Według Kondo porządkując dom po trochu, nigdy nie wysprzątamy go całkowicie. Zamiast tego "(...) posprzątaj wszystko za jednym zamachem, a całkowicie zmienisz swoje nastawienie. Przyniesie to głęboką zmianę nie tylko na poziomie emocji, ale i w sposobie myślenia oraz w stylu życia." Właściwe podejście pozwala zapobiec nawrotowi bałaganu. „Nieuporządkowany pokój podobny jest do umysłu, w którym panuje zamęt (...)" Widoczny nieład odwraca naszą uwagę od jego prawdziwego źródła. Bałaganienie odwraca naszą uwagę od prawdziwego źródła chaosu."

GŁÓWNE ZASADY SPRZĄTANIA METODĄ KONMARI
Marie Kondo przekonuje, że sprzątanie nie polega tylko na odgracaniu domu. Chodzi o posprzątanie w taki sposób, żeby wnieść radość w życie i zmienić je na lepsze. Przedstawiona w książce metoda KonMari to prosty i skuteczny sposób na pozbycie się bałaganu raz na zawsze. Podstawową zasadą jest rozpoczęcie od wyrzucania rzeczy, a następnie staranne zaplanowanie i zaaranżowanie przestrzeni. Według autorki, kluczowe jest to, aby cały proces odbył się za jednym razem. Jeśli zgodzimy się na taką strategię, mamy gwarancję powodzenia. Brzmi wspaniale, prawda?

Spróbuję opisać w telegraficznym skrócie główne zasady sprzątania metodą KonMari, które może zachęcą Was do sięgnięcia po książkę. Niektóre zasady mogą wydawać się nieco śmieszne z europejskiego punktu widzenia, ale to już pozostawiam Waszej ocenie. Osobiście z kilkoma założeniami się nie zgadzam, jednak ogólnie rzecz biorąc książka przekonała mnie do tego stopnia, żeby przynajmniej spróbować. A co z tego wyjdzie - zobaczymy.

1. Postanów, że posprzątasz
Mimo, że sprzątanie metodą KonMari jest czasochłonne i wymaga wysiłku, warto podjąć to wyzwanie.

2. Określ swój cel
Spróbuj sobie wyobrazić i zwizualizować swój idealny styl życia oraz wymarzony dom, w jakim chciałabyś mieszkać. To pomoże się zmotywować.

3. Zacznij od wyrzucania
Skuteczne sprzątanie obejmuje dwa niezbędne działania. Po pierwsze - wyrzucanie rzeczy, a po drugie - podejmowanie decyzji, gdzie pozostałe będziesz przechowywać. Cały proces należy rozpocząć od wyrzucania.

4. Sprzątaj według kategorii, a nie lokalizacji
Często decydujemy się na sprzątanie etapami, poszczególnych pomieszczeń. Kondo uważa, że problem tkwi w tym, że te same rzeczy często gromadzimy w więcej niż jednym miejscu. Sprzątając każde miejsce po kolei nie zdajemy sobie sprawy z ilości rzeczy, jaką posiadamy. Autorka radzi, żeby zamiast sprzątać konkretny pokój, wyznaczyć sobie cele, np. dziś ubrania, książki, jutro dokumenty, kosmetyki.

5. Zachowaj kolejność porządkowania
Marie radzi, by zacząć od tego, co najłatwiejsze - od ubrań. Należy w jednym pokoju zgromadzić wszystkie ubrania z całego domu (majtki, skarpety, rajstopy - WSZYSTKO), wyjątek stanowią jedynie ubrania oczekujące na pranie. Kolejną grupą są książki, papiery (dokumenty, umowy, gwarancje, instrukcje obsługi), komono (czyli rzeczy różne artykuły gospodarstwa domowego, płyty CD, DVD, kosmetyki, sprzęt elektryczny i elektroniczny), a na koniec najtrudniejsze - przedmioty o wartości sentymentalnej (laurki od dziecka, zdjęcia, pamiątki).

6. Zadaj sobie pytanie "Czy to daje mi radość?"
Autorka twierdzi, że najlepszym kryterium podjęcia decyzji w kwestii tego czy wyrzucić dany przedmiot, czy też nie, jest radość. A zatem, bierzesz po kolei każdy przedmiot do ręki i zadajesz sobie pytanie: „Czy to daje mi radość?”. Jeśli tak, zatrzymaj ten przedmiot. Jeśli nie, wyrzuć go. Pamiętaj, żeby zwrócić uwagę na to, jak reaguje Twoje ciało. Kiedy dotykasz np. swojego ubrania, twoje ciało reaguje w określony sposób. Jego reakcja na każdą rzecz jest inna i w ten sposób daje Ci odpowiedź.

7. Podziękuj zanim rozstaniesz się z przedmiotem
Marie Kondo zachęca, aby przed wyrzuceniem danego przedmiotu okazać wdzięczność poprzez słowa "Dziękuję, że dałaś/eś mi radość, kiedy Cię kupiłam" lub "Dziękuję, że nauczyłaś mnie, co do mnie nie pasuje" i puść je wolno.

"MAGIA SPRZĄTANIA" MARIE KONDO - PODSUMOWANIE
Niektóre zasady wydają się śmieszne, jednak myślę, że należy je traktować z dystansem i z przymrużeniem oka. Nasze europejskie podejście do przedmiotów czy ubrań jest zgoła inne od tego prezentowanego przez Japończyków, którzy przypisują im cechy i uczucia ludzkie. Przyznam szczerze, że trudno mi sobie wyobrazić, że np. zdejmując skarpetki po całym dniu będę dziękować im za to, że ogrzewały mnie cały dzień, (a do tego zachęca autorka). Albo zdejmując biżuterię, aby dziękować jej za uczynienie mnie piękną przez cały dzień, a odkładając torebkę do szafki, podziękować jej za towarzystwo. Niemniej jednak, jeżeli w jakimkolwiek stopniu ta metoda może pomóc w pozbyciu się nadmiaru przedmiotów, ubrań, a przy tym wprowadzić radość, ład i porządek do mojego umysłu, to ja chcę spróbować. Nic nie tracę, jedynie worki zbędnych przedmiotów, a zyskać mogę, jak zapewnia Marie Kondo, zupełnie nowe życie...

Słyszeliście już o "Magii sprzątania"? Czytaliście tę książkę, a może dopiero planujecie po nią sięgnąć? Co sądzicie o metodzie KonMari i proponowanych przez Marie Kondo zasadach?
 

4 komentarze:

  1. Bardzo interesujące porady i z chęcią w najbliższym czasie sięgnę po tą książkę. W końcu może stanę zdeterminowana do sprzątania i z łatwością będzie mi to szło.
    Pozdrawiam i zapraszam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Rozmawiam że zwierzętami ale ze skarpetkami czy torbą nie zdarzyło mi się:D

    OdpowiedzUsuń