28 sierpnia 2017

,

Drgawki gorączkowe u dziecka - podstawowe informacje


Dzisiejszy wpis porusza bardzo ważny temat związany z drgawkami gorączkowymi u dziecka. Niestety doświadczyliśmy ich niedawno (o czym napiszę wkrótce) i myślę, że warto o nich powiedzieć nieco więcej. To całkiem powszechne zjawisko, jednak mam wrażenie, że niewiele się o nim mówi i niewiele wiedzą o nim rodzice. Ja sama nie słyszałam o nich wcześniej, dopóki nie zobaczyłam ich u swojej Córeczki. Uwierzcie mi, że obserwowanie drgawek u swojego dziecka jest bardzo stresującym, a wręcz makabrycznym przeżyciem. Podczas ataku drgawkowego wydawało mi się, że moje dziecko umiera. Nie byłam świadoma, że większość drgawek gorączkowych nie powoduje żadnych następstw ubocznych i bardzo rzadko mogą być przejawem poważniejszej choroby. Zapraszam do zapoznania się z treścią postu i zachęcam do wydrukowania poniższej grafiki. Wiedza na temat drgawek gorączkowych u dziecka zmniejszy nasz lęk i ułatwi zachowanie zimnej krwi podczas incydentu drgawkowego.


CZYM SĄ DRGAWKI GORĄCZKOWE U DZIECKA?

Drgawki gorączkowe u dzieci dotyczą 2-4% dzieci w wieku od 6 miesięcy do 5 lat. Najczęściej pojawiają się w przypadku gorączki w przebiegu ostrych infekcji (np. gardła, oskrzeli, ucha)Występowanie drgawek u dzieci pod wpływem wzrostu temperatury ciała jest związane z wciąż trwającym procesem dojrzewania ośrodkowego układu nerwowego. Drgawki gorączkowe nie mają związku z wysokością temperatury (mogą wystąpić silne drgawki nawet przy 38°C), a powodowane są zwykle przez gwałtowny wzrost lub nagły spadek temperatury ciała. 

DRGAWKI GORĄCZKOWE U DZIECKA - RODZAJE

W zależności od przebiegu ataku wyróżniamy drgawki gorączkowe proste oraz złożone. Drgawki gorączkowe proste charakteryzują się napadem drgawek uogólnionych (całego ciała) i wiążą się z całkowitą utratą przytomności. Trwają krócej niż 15 minut, najczęściej 2–3 minuty i nie powtarzają się w ciągu 24 godzin trwania choroby gorączkowej. Z kolei drgawki gorączkowe złożone to drgawki ogniskowe, trwają 15 minut lub dłużej, powtarzają się w ciągu 24 godzin.

JAK PRZEBIEGAJĄ DRGAWKI GORĄCZKOWE U DZIECKA?

Drgawkom gorączkowym może towarzyszyć szczękościsk, ślinotok, mimowolne oddanie moczu, stolca. Niekiedy dziecko sztywnieje, oddycha nieregularnie lub na krótko przestaje oddychać. Czasem oczy zwracają się ku górze, a wargi sinieją w wyniku niedotlenienia organizmu. Po ustąpieniu napadu drgawek gorączkowych dziecko może odzyskać od razu pełną świadomość, często jednak pozostaje w niepełnym kontakcie, jest splątane, niejednokrotnie senne lub głęboko śpi.

JAK POSTĘPOWAĆ W CZASIE ATAKU DRGAWEK GORĄCZKOWYCH


 • w czasie napadu nie zostawiaj dziecka samego
 • połóż dziecko na miękkim podłożu (np. na dywanie, na kanapie)
 • ułóż dziecko na boku, tak aby głowa była na tym samym poziomie co tułów
 • z otoczenia dziecka usuń wszystkie niebezpieczne przedmioty, o które mogłoby się uderzyć
 • z ust dziecka usuń pokarm lub smoczek
 • ochładzaj ciało dziecka chłodnym kompresem 
 • nie kąp dziecka w zimnej wodzie
 • nie tłum drgawek siłą, nie unieruchamiaj dziecka
 • nie podawaj doustnie w tym czasie leków, nie karm, nie dawaj nic do picia
 • cały czas kontroluj czy dziecko prawidłowo oddycha
 • jeśli to pierwszy napad albo jeśli drgawki nie ustępują w ciągu 5 minut, wezwij pogotowie
 • jeśli to już kolejny napad, należy przerwać go przez podanie dziecku doodbytniczo wlewkę diazepamu (tylko na receptę)


JAK ZAPOBIEGAĆ WYSTĘPOWANIU DRGAWEK GORĄCZKOWYCH?
W szpitalu powiedziano mi, że tak naprawdę żadna profilaktyka nie da nam gwarancji, że drgawki gorączkowe się nie powtórzą. Jednak możemy podjąć pewne kroki w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia gorączki, a tym samym wystąpienia drgawek gorączkowych. 
W tym celu należy:

 • chronić dziecko przed zakażeniami (izolować od źródeł infekcji)
 • prawidłowo leczyć choroby oraz inne stany objawiające się gorączką (po szczepieniach profilaktycznych)
 • skutecznie obniżać gorączkę podając leki przeciwgorączkowe
 • obniżać temperaturę ciała przez schładzanie zewnętrzne
Piśmiennictwo:
Wendorff J. i wsp. Drgawki gorączkowe. PZWL. Warszawa, 2009
Grygalewicz J. Gorączka u dzieci. PZWL. Warszawa, 2009

Słyszeliście kiedyś o drgawkach gorączkowych? Drodzy rodzice, jakie Wy macie doświadczenie z drgawkami u swoich dzieci? Podzielcie się swoimi doświadczeniami :)


2 komentarze:

 1. Warto wiedzieć na przyszłość! Dobrze że o tym informujesz! Tu Ala- nie mogę się zalogować na konto google:D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj warto, zdecydowanie. Gdybym tylko wcześniej o tym wiedziała...

   Usuń