4 września 2017

, ,

Jak przygotować dziecko do żłobka? Pierwszy dzień w żłobku

Jak przygotować dziecko do żłobka?, żłobek, dziecko, adaptacja do żłobka
O tym, jak przygotować dziecko do żłobka, myślałam bardzo długo. I wcale nie chodzi mi o wyprawkę do żłobka (o której zresztą napiszę niebawem), tylko o przygotowanie emocjonalne moje, męża, a przede wszystkim mojego Dziecka. No więc jak przeżyć rozłąkę z DzieckiemI jak nauczyć Dziecko rozstania z rodzicami? Tego wszystkiego dowiedziałam się z krótkiego poradnika o adaptacji do żłobka, który otrzymaliśmy przy podpisywaniu umowy ze żłobkiem. Autorką tej książeczki jest pani psycholog Katarzyna Wnęk-Joniec, która w "Pomóż mi zostać tutaj" pisze jak przetrwać adaptację i jak pomóc dziecku w trudnej rozłące. 

My już mamy za sobą ten trudny dzień. Dla nas pierwszy września oznaczał ogromne zmiany. Ja wróciłam do pracy, a moja Zosia poszła pierwszy raz do żłobka. Nieco niefortunnie zbiegły się te dwa wydarzenia, ale dzięki temu, że myślałam wyłącznie o Zosi, w ogóle nie myślałam o sobie, o moim stresie czy obawach. związanych z powrotem do pracy.

Pierwszy dzień w żłobku Zosi
Po raz kolejny okazało się, że strach ma wielkie oczy. Myślę, że pierwszy września dla nas obu był bardzo pomyślny. W pracy było generalnie miło i sympatycznie. Natomiast jeśli chodzi o żłobek, to Zosia nie płakała, ani idąc do niego, ani wracając z niego. To mąż (ze łzami w oczach) odprowadził Zosię, która była bardzo zaciekawiona tym, co ją czeka (podobnie wyglądał kolejny dzień). Z kolei pani w żłobku wzięła Zosię na ręce i bez pożegnania po prostu poszły na salę. Panie mówiły, że na początku Zosia troszkę płakała, ale potem była bardzo pogodna, ładnie jadła i bawiła się. Mimo, że Zosia dobrze zniosła ten pierwszy dzień, długo zastanawiałam się jak przygotować siebie i dziecko na ten moment. Muszę przyznać, że bardzo pomocny okazał się wspomniany poradnik i zawarte w nim wskazówki. 

Jak przygotować dziecko do żłobka?

 1. Przed oddaniem dziecka do żłobka ureguluj rozkład dnia według schematu obowiązującego w żłobku. O taki rozkład dnia warto poprosić nieco wcześniej, dzięki czemu dziecko oswoi się z nowymi zasadami, jakie panują w żłobku. Podawanie posiłków, drzemki o stałych porach, czy wcześniejsza godzina położenia do spania ułatwią dziecku przyzwyczajenie się do nowej sytuacji i porannego wstawania.

 2. W początkowym okresie adaptacji (tydzień, dwa tygodnie) zostaw dziecko w żłobku na krócej. Najpierw niech zostanie na godzinę, później dwie, następnie cztery. Wszystko po to, aby dziecko miało czas na stopniowe przyzwyczajenie się do nieobecności rodzica.

 3. Skróć pożegnanie tak, by trwało jak najkrócej. Należy przyprowadzić dziecko, rozebrać, a następnie szybko i sprawnie wprowadzić na salę, oddając pod opiekę wychowawczyni. Bardzo istotne jest, aby nie przedłużać chwili pożegnania, ponieważ każde ponowne przytulenie sprawia, że dziecko koncentruje się na swoich emocjach i jest mu trudniej uspokoić się.

 4. Nie zaglądaj, by sprawdzić jak zachowuje się Twoje dziecko już po wejściu na salę. Jeżeli dziecko ponownie Cię zobaczy, będzie musiało raz jeszcze zmierzyć się ze swoimi emocjami, co może być dużo trudniejsze. Jeżeli chcesz wiedzieć, jak radzi sobie Twoje dziecko, zadzwoń do żłobka i zapytaj.

 5. Aby ułatwić dziecku rozstanie, zostaw maluchowi coś, co do Ciebie należy. Coś, co maluszkowi kojarzy się tylko z Tobą i może trzymać w rączkach, do czego może się przytulić (np. pachnący Tobą sweterek, apaszka). Alternatywą może być ulubiona przytulanka, zabawka.
   
 6. Nie zapewniaj Dziecka, że będzie "super" w żłobku. Lepiej mówić, że się wybrało najlepsze miejsce, że będą tam zabawki i koledzy. Jednak nie mów, że będzie miał mnóstwo kolegów, że będzie się z nimi świetnie bawić (może nie będzie tak od razu) albo, że będzie pyszne jedzenie (może dziecku nie posmakuje).

 7. Nie obiecuj nagrody (zabawki, słodyczy) za to, że Twoje dziecko nie będzie płakać jak zostanie bez Ciebie. Płacz pomaga zmniejszyć lęk, odreagować i uwolnić się od nagromadzonych uczuć. Maluch, poprzez płacz komunikuje się z nami. Płaczem opowiada o swoich potrzebach, o napięciu, o swoich uczuciach. Otocz malucha czułością i pamiętaj, że dziecko powinno poradzić sobie z emocjami nie dla prezentu, tylko dla siebie.

 8. Bądź konsekwentny i nie zrażaj się niepowodzeniem. Jeśli oswajanie żłobka trwa zbyt długo to nie jest jeszcze powód, by od razu z niego rezygnować. Każde dziecko adaptuje się w swoim czasie. Uciekanie od problemu nie jest najlepszym rozwiązaniem. W takiej sytuacji warto zasięgnąć opinii pań opiekunek, pani kierowniczki lub porozmawiać z psychologiem i spróbować wspólnie znaleźć sposób, by pomóc dziecku uporać się z problemem.

 9. Jeżeli postanowiliście coś razem, jako rodzice, nie zmieniajcie tego postanowienia osobno. Nie każcie dziecku wybierać między zdaniem taty, a opinią mamy. Działajcie razem.

 10. Daj czas swojemu dziecku. Czas adaptacji może wynosić o kliku tygodni do dwóch, trzech miesięcy. Dlatego może się okazać, że Wasz maluch potrzebuje nieco więcej czasu, by sobie poradzić z rozłąką i emocjami. W takiej sytuacji warto zasięgnąć porady (opiekunek, kierowniczki, psychologa) i poczekać na moment, kiedy dziecko będzie chciało zostać z kimś innym.

 11. Okaż wsparcie swojemu dziecku. Jeśli mówisz "poradzisz sobie", nie płacz przy dziecku i nie pokazuj mu swoich łez. Bardzo ważne jest Twoje nastawienie, jeśli martwisz się, poszukaj wsparcia w najbliższych. Przy dziecku staraj się mówić o żłobku z uśmiechem. Rozumienie wyprzedza mówienie, więc nie pozwól, by dziecko usłyszało o Twoich obawach.

 12. Pozwól dziecku się zmieniać. Gdy dziecko zacznie chodzić do żłobka, w jego zachowaniu mogą pojawić się zmiany. Może budzić się w nocy (mimo, że dotąd ją przesypiało), może chcieć spać z Wami (mimo, że spało już w swoim łóżeczku), może nawet wrócić do noszenia pieluszek (mimo, że już ich nie nosiło). Może nie chcieć jeść, może częściej płakać, może chcieć być noszone na rękach. Dwulatek może nie słuchać próśb i poleceń, może protestować i buntować się.
Aby przygotować dziecko do żłobka, powinniśmy uzbroić się w cierpliwość i pozwolić dziecku na zmiany. Autorka przekonuje, że jako rodzice powinniśmy pozwolić dziecku na dorastanie do tych zmian na swój własny sposób, w indywidualnym tempie. Jeżeli poświęcimy dziecku czas, okażemy wsparcie, wkrótce nietypowe reakcje i emocje wrócą do normy. Według pani psycholog te, nieraz dziwne, zachowania nie są oznaką cofania czy pogorszenia stanu zdrowia dziecka, są oznaką rozwoju. Są oznaką tego, że nasz maluch dojrzewa i coraz lepiej rozumie otaczający świat i odpowiada na niego w taki sposób, w jaki potrafi.

Drodzy Rodzice, a jak wyglądał pierwszy dzień w żłobku Waszych Maluchów? Jak poradziły sobie w żłobku Wasze dzieci i jak się do tego przygotowaliście? Ciekawi mnie też, w jakim wieku posłaliście swoje Dzieci do żłobka?

2 komentarze:

 1. Wszyscy podobnie przeżywają,ale moc niepewności budzi obawy często uzasadnione-pomocne sa te wskazówki-mega trafna uwaga o płaczu dziecka-to dialog miedzy dzieckiem a opiekunem.... trzeba tego wysłuchać!

  OdpowiedzUsuń
 2. Dwie próby przyzwyczajania do żłobka
  https://jakamamatakiedziecko.blogspot.com/2017/12/proba-przyzwyczajania-do-zlobka.html

  OdpowiedzUsuń